OPPDATERT: Byutviklingsutvalget gikk den 26. juni inn for at Brundalsforbindelsen skal være etablert mellom avkjøringsrampe fra E6 ved IKEA og frem til Hørløcks veg.
Det ferske Byutviklingsvalget (som erstatter det tidligere bygningsrådet) vil denne uken diskutere det planlagte Bunnpris-kvartalet i Jakobslivegen 7 og Tunvegen 5 og 5A.
Saken sluttbehandles av bystyret til høsten.
I tillegg til en splitter ny Bunnpris-butikk planlegges det for 20-25 boliger fordelt på to leilighetsbygg på 3 etasjer over sokkel og parkeringskjeller.
Planforslaget ble sendt på høring i november 2020 etter at bygningsrådet hadde lagt inn et rekkefølgekrav om at Brundalsforbindelsen skulle stå ferdig før bebyggelsen kunne taes i bruk.
Utbygger IK Lykke Eiendom AS har hele veien vært uenig i rekkefølgekravet da man mener prosjektet vil ha minimal påvirkning på trafikkavviklingen i det belastede Skovgårdkrysset.

Det vises til en rapport fra rådgivningsselskapet Vianova hvor det anslås en trafikkøkning på 160 kjøretøy i døgnet for boliger og dagligvare.
Videre påpekes det at butikkens kunder i hovedsak er hjemmehørende på Jakobsli og derfor ikke vil belaste Skovgårdkrysset.
Det vises også til at Statens vegvesen ikke skal ha stilt Brundalsforbindelsen som rekkefølgekrav slik man skal ha gjort for andre prosjekter på Jakobsli.
Statens vegvesen har imidlertid forlangt en trafikkutredning som skal vise hvordan trafikkutfordringen i krysset Jakobslivegen og Tunvegen er tenkt løst.
IK Lykke Eiendom mener planforslaget vil forbedre trafikkforholdene vesentlig både for bilister og myke trafikanter.
Kommuneadministrasjonen anbefaler at planforslaget blir vedtatt, men opprettholder rekkefølgekravet om Brundalsforbindelsen.
Saken kommer opp i Byutviklingsvalget 26. juni. Planforslaget sluttbehandles av bystyret til høsten.