Bygger gapahuk i populært turområde i Sjetnemarka

-Målet er at den skal stå ferdig i løpet av sommeren, forteller Øystein Sund-Gorseth i Storhaugen friluftslivsforening.

Storhaugen friluftslivforening har siden 2021 jobbet med å vedlikeholde Storhaugen som friluftslivsområde.

Velforeningen består i dag av en kjerne på 3-4 personer som planlegger og samordner dugnadsarbeidet, samt sørger for nødvendig godkjenning hos kommunen.

-Vi har et godt samarbeid med Sjetne Frivilligsentral som har rekruttert dugnadshjelp fra Sjetne skole. I tillegg har vi mange spreke pensjonister i nærmiljøet som mer enn gjerne stiller opp når det er behov, forteller Øystein Sund-Gorseth.

Elever fra Sjetne skole har vært blant de som har stilt opp på dugnad. (Foto: privat)

Med sin beliggenhet like ved Hallsteinjordet så har Storhaugen i mange år vært et yndet turmål for både barnehager, skoler og beboere i området.

For å bedre tilgjengeligheten ble det våren 2024 anlagt en helt ny turvei opp til det populære friluftsområdet.

-Turveien har gått fra å være en tidvis gjørmete og ufremkommelig sti, til å bli en solid turvei som gjør Storhaugen tilgjengelig uansett vær og føreforhold, forklarer Sund-Gorseth.

Dugnadsarbeidet med den nye gapahuken startet allerede i fjor høst. (Foto: privat)

Og nå er altså Storhaugen friluftslivforening i gang med byggingen av en ny helårs gapahuk.

-Gulvet ble lagt og støpt allerede i november. I helgen ble de to første veggene satt opp. Målet er at gapahuken skal stå ferdig i løpet av sommeren, forteller Austeen.

Gapahuken er finansiert av midler fra bl.a. Sparebanken Midt-Norge, TOBB, JM og Sjetne Frivilligsentral

HER kan du følge arbeidet til Storhaugen Velforening.

PÅ FORSIDEN:

LES OGSÅ