Foreningen C4C (Cycle for Children) inviterer lørdag formiddag til bruktbokmarked utenfor Hornemansgården i Kongens gate.
Foreningen har fått tusenvis av bøker og DVD’er fra trondhjemmere som man nå vil selge for en rimelig penge til inntekt for en yrkesskole for fattige barn i India.
-Her vil det være muligheten til å gjøre et skikkelig bokkupp. Bøkene vil koste fra kun ti kroner og oppover til maksimum femti kroner, forteller initiativtaker Kjetil Utne.
Utne stiftet foreningen C4C i forbindelse med en sykkeltur fra Trondheim til India for et par år siden. Turen ble gjennomført for å skape oppmerksomhet om barns rettigheter og for å samle inn penger til et barnehjem i India.
Nå ønsker man å hjelpe til med finansieringen av en yrkesskole.
-Skolen vil ligge i et distrikt med sosial diskriminering og mange barneekteskap. Under
koronapandemien har det blitt enda flere barneekteskap i India. En yrkesskole i dette området vil styrke de unges rettigheter og muligheter til et selvstendig liv, forklarer Utne.
Utne håper mange vil ta turen innom bokmarkedet.
-Hvis dette blir en suksess vil vi arrangere flere slike markeder fremover. Samtidig som man kan skaffe seg bøker til en rimelig penge så er man også med på å hjelpe vanskeligstilte barn, sier Utne.
Bokmarkedet starter kl. 11 og vil vare frem til kl. 15.