Lea Alstad er født og oppvokst på Ringvål i Trondheim, men bor for tiden i Oslo hvor hun nå gjør seg klar for sin aller første kunstutstilling.
Utstillingen finner sted på Olav Selvaags Plass 4 på Tjuvholmen, og er tilrettelagt av galleriene M35 og Underground Gallery.
-Verkene til utstillingen er et vindu til menneskets indre liv, hvor jeg ønsker å få fram kompleksiteten og unikheten til personer. Bildene balanserer på en tynn linje fra det abstrakte og impulsive, til det mer realistiske og gjennomtenkte, forklarer Alstad som bruker materialer som blekk, akryl-,vann- og oljemaling for å få det utrykket hun ønsker.
I tillegg til kunstutstillingen på Tjuvholmen har Alstad flere nye prosjekter på gang. I løpet av våren skal 22-åringen blant annet dekorere en større vegg ved Leangen Travbane.
For den unge trondheimskunstneren ble interessen for maling vekket allerede tidlig i barndommen. Men da Alstad kom i tenårene begynte hun å gjemme unna malesakene for venner og bekjente.
-Jeg var rett og slett flau over hobbyen min da jeg opplevde at kunst ikke var «kult» nok å holde på med. På en liten plass hvor de fleste holdt på med fotball, ski og annen idrett, så ble det derfor en del ensomme kvelder med malerkosten på jenterommet, forteller Alstad.
For å kunne få tilbakemeldinger på eget arbeid, opprettet Alstad en egen Instagram-konto hvor hun la ut bilder av malerier og tegninger.
-Kontoen var anonym slik at ingen skulle finne ut hva jeg holdt på med, forteller 22-åringen.
Men i dag er situasjonen en helt annen. På Instagram-kontoen /alstadart/ deler nå Alstad egen kunst under eget navn. I skrivende stund har kontoen over 52 000 følgere fra inn- og utland.
Flere av maleriene til Alstad har etter hvert funnet veien til både Japan, USA, Australia og Tyskland. I desember ble Alstad sammen med 10 andre kunstnere, trukket frem av minmote.no som en av flere kunstnere som Norges største motemagasin gjerne ville ha på veggen.
I 2021 mottok Alstad også Drømmestipendet i kategorien «visuell kunst». Stipendet ble etablert i 2004 og er et samarbeid mellom Norsk Tipping og Norsk Kulturskoleråd.