- Annonse -

-Fryser matavfallet fast i dunken får vi ikke tømt det

Kulda skaper utfordringer for renovatørene i Trondheim Renholdsverk.

- Annonse -

Den siste tiden har Trondheim opplevd temperaturer ned mot minus 20 grader.

Sprengkulda har gjort at renovatører fra Trondheim Renholdsverk flere steder ikke har fått tømt beholderne skikkelig.

-Med kuldeperioden vi nå er inne i opplever vi at avfall har lett for å fryse fast i beholderen. Det gjelder spesielt spesielt papir og matavfall, men vi har også opplevd at restavfall setter seg fast, forteller kommunikasjonsrådgiver Bård Sande i Trondheim Renholdsverk.

Nå kommer han med et enkelt tips for hvordan du kan unngå at matavfallet fryser fast.

En eggekartong i bunnen av dunken er med på å suge opp fukten fra matavfallet. (Foto: Trondheim Renholdsverk)

-Legger du en avis eller en eggekartong i bunnen av dunken så vil dette suge opp fukten fra avfallsposene. Fukt gjør at posene lett kan fryse fast. Avispapir og eggekartong består av for øvrig papirfiber som løser seg opp når matavfallet skal bli til biogass og gjødsel, forklarer han.

Sande sier det er viktig å tenke på fukt også når det gjelder andre typer avfall.

-For papp og papir er det viktig at dette er helt tørt når det kastes slik at det ikke fryser fast i dunken. Da får renovatørene problemer med tømmingen.

Sande minner også om at det er viktig at renovatørene klarer å komme frem til beholderne.

-Det er viktig at man husker på måking og strøing frem til beholdere og containere. Husk også å fjerne snø på lokket og toppen av containere.

- Annonse -

PÅ FORSIDEN:

LES OGSÅ